Messerchmitt Bf 109G-10 

 

I./KG(J)6 ?

 

Lt. Wolfdieter Zirzow ?

 

Praha- Hostivař      20.4.1945 ?

 

 Známá fotografie Bf 109G-10  "žlutá 7" před hangárem v Praze- Kbelích. (zdroj: "Luftwaffe over Czech Territory"  JaPo 2001)

V podvečerních hodinách 20. dubna 1945 se nad Prahou rozpoutal toho dne již druhý větší letecký souboj. Na rozdíl od prvního střetnutí v okolí kbelského letiště, v němž byla zcela zdecimována německá stíhací skupina III./JG 27, během něho utrpěli jednu ztrátu i američtí stíhači, když se 1/Lt Francis J. O’Connell na poslední chvíli zachránil výskokem na padáku ze svého P-51D 44-72076 od 353. peruti 354. stíhací skupiny, který se zřítil v Praze-Hostivaři. Přinejmenším tři ztráty však měla podle amerických hlášení utrpět i Luftwaffe, dlouhou dobu se však nedařilo najít žádnou stopu byť jediného sestřeleného Messerschmittu Bf 109.

 

Informace z roku 1997 v tom smyslu, že všechny tři stíhačky měly dopadnout u obce Nesuchyně na Rakovnicku, se nepotvrdily a zřejmě půjde o záměnu s He 111, který se v této lokalitě zřítil 12. ledna 1945. Během pátrání po pamětnících zřícení O’Connellova Mustangu jsem však v Hostivaři narazil na jednoho svědka, který uvedl, že někdy v dubnu 1945, zřejmě v den bitvy, se poblíž místního nádraží zřítila také jedna německá stíhačka, jejíž pilot sice na poslední chvíli vyskočil ven z kabiny, padák však už otevřít nestačil a propadl střechou továrny. Stíhačka pak dopadla u hostivařského nádraží, přičemž byla explodujícími troskami zabita místní obyvatelka paní Volfíková. Během krátké doby jsem pak v ulici U Továren narazil na dva potomky pamětníků, kteří o německém pilotovi, jenž po výskoku z letadla propadl střechou továrny, slyšeli od rodičů. Později jsem ještě v nedalekých Dolních Měcholupech vypátral jednoho dalšího svědka, který potvrdil dopad stíhačky u hostivařského nádraží na konci války.

 

 

 

 

Pro Leteckou Badatelnu Jiří Šašek  10.2020