MiG-21US    "0641"

 

11. slp -  Žatec

 

mjr. Jozef Kopka †, kpt. Jiří Kaláb †

 

Důl 5. květen- Chabařovice  okr. Ústí nad Labem

 

21.1.1983

 

 Ilustrační snímek MiGu-21US /Pinterest/

 

Dne 21. ledna 1983 došlo v prostoru hnědouhelného Dolu 5. května ke katastrofě letounu MiG-21US trupového čísla 0641, který náležel 11. stíhacímu leteckému pluku v Žatci. Oba zkušení letci- instruktor mjr. Josef Kopka a přezkušovaný pilot kpt. Jiří Kaláb při události zahynuli.

 

Instruktorem při osudném letu byl mjr. J. Kopka, na fotografii ještě v hodnosti kapitána. / via S. Vystavěl/

 

 kpt. Jiří Kaláb / via S. Vystavěl /

Představu, co se onoho pošmourného a zamračeného lednového dne stalo si lze udělat ze zprávy vyšetřovací komise, kterou tehdy  vedl předseda Stálé komise pro vyšetřování leteckých nehod plk. Wünsche.

 

 

 

 

 

 

 Trosky letounu zachvátil po dopadu požár

 

 

Zákres dopadu letounu. Autor textu ve vyšetřovacím spise zaměnil Důl 1. máje (který se ale nacházel u Duchcova)  za Důl 5. května u Chabařovic. V  době rozvinutého socialismu u nás se měsíc květen opravdu hodně prožíval, po svátcích práce a osvobození se jmenovalo kdeco. V ČSSR se taktéž nacházel Důl 9. května, tak kdo se v tom měl vyznat...  / VUA Praha/

 

Symbolické rozloučení na letišti Žatec. Čestnou stráž: zleva kpt. Dunaj, mjr. Kára, kpt. Olexák, mjr. Kabourek /foto K. Kabourek via S. Vystavěl/

 

 

Prostor hnědouhelného dolu 5. květen byl po ukončení těžby rekultivovován. Podstatnou část jeho plochy dnes tvoří nově vzniklé jezero Milada.

 

 

V  na podzim roku 2020 se mi ozval pan J. Šimůnek, bývalý technik LPS na letišti Žatec. Věnoval mi fragment z "0641". Je jím vzduchový ventil, který léta uchovával. Zajímavé jsou zbytky uhlí, které jsou ve slitcích kovu zataveny. Vzhledem k okolnostem nehody a místu dopadu, které je dnes vytěžené se jedná  zřejmě o jediný fyzický důkaz o existenci tohoto letounu. Pane Šimůnku, vřelé díky!

 

 

 

 

 

 Prameny:

- vyšetřovací spis- VUA Praha

-archiv S. Vystavěl

 

Pavel Krejčí 10.2020