Aero Mb 200.14

 

81.letka,Letecký pluk 5

 

rtm. Pimmer Josef +3

 

Křižanov okr. Žďár nad Sázavou, 27.9.1938

 


 

 Při nočním létání se těsně po vzletu letoun MB-200 dostal do závětří kopce Svatá hora.Došlo k odbrždění stroje a pádu do lesa.Následoval požár při kterém letoun částečně shořel.Ze čtyřčlenné posádky dva následně zemřeli v nemocnici-por.let.Durdík na popáleniny a čet.Heřman- komplikované zlomeniny nohou a kosti lebeční.Rtm. Pimmer a čet.Řeha havárii se zraněními přežili.Rtm. Pimmer následně vypověděl, že letounu po startu začal hořet motor, zdá se,ale,že této výpovědi nikdo nevěnoval pozornost.

K havárii se zachoval vyšetřovací spis ve VUA Praha.Co je ve spisu impozantní, je rychlost, s jakou byla nehoda vyšetřena.K havárii došlo 27.9. a vyšetřování bylo ukončeno už o dva dny později-29.9! V dnešní době by si vyšetřovací komise  za dva dny ani nestačila vybalit fidlátka!

Komise nehodu uzavřela s tím, že za ni nikdo nenese vinu. Pilot se dostal v noci do závětří a z MB-200 je mizerný výhled...Myslím, že dnes by vyšetřovatelé tak shovívaví nebyli a pilot by špatné vyhodnocení povětrnostní situace pěkně odskákal.

Místo havárie  jsem našel vlastně náhodou.Během pátrání po místě havárie poválečné Avie S-199 u Kadolce jsem narazil na pamětníka, který mi řekl, že ví, kde letoun havaroval.Poté, co jsme z Kadolce vyrazili úplně jiným směrem než jsem očejkával mi "docvaklo", že starý pán si z dětství pamatuje jinou havárii.Přesto, že od nehody uplynulo více než pětasedmdesát let, tak mi pán neomylně ukázal místo v lese kde letadlo tehdy spadlo. Vzápětí se to potvrdilo nálezem fragmentů stroje.

     

 

     
     

 

   
   
 
     

 

 

Za pomoc se zpracováním této havárie děkuji Petru Lukešovi a VUA

 

 

Pavel Krejčí 1.2014