Focke Wulf Fw 58C-2          W. Nr. 3002

 

"CV+HF"

 

FFS A/B 32

 

Dražkovice okr. Pardubice        5.2.1942

 

Ilustrační snímek Fw 58

 

 

Dne 2. února 1942 došlo nedaleko letiště v Pardubicích k nehodě cvičného Fw 58. Stroj výrobního čísla 3002  náležel tamější letecké škole FFS A/B 32. Příčina nehody není známa. Jelikož k nehodě došlo během nočního létání, není vyloučena chyba pilotáže. Rovněž tak ale mohlo jít o námrazu, či technickou závadu. Událost se dle Verlustu, který dohledal p. J. Šašek stala kolem 22. hodiny. Nehoda měla zcela jistě fatální následky, jméno /jména/  členů posádky nejsou známa.

 

K události se zachovaly dvě fotografie, které jsem zakoupil společně s dalšími v albu po bývalém příslušníku Luftwaffe sloužícím na letišti Pardubice.

 

Místo nehody v r. 2020

 

V Dražkovicích již zřejmě nežije nikdo, kdo by si tuto událost pamatoval. Poslední pamětníci události již nejsou mezi námi... Místo dopadu letounu jsem se tedy snažil dohledat porovnáváním fotografií trosek s terénem a zástavbou. Zdá se, že letoun se zřítil v místech, kde je dnes vybudován silniční obchvat Dražkovic, nebo jeho těsné blízkosti. Žádné fyzické stopy po nehodě se proto bohužel nepodařilo nalézt.

 

Za pomoc s případem děkuji Petru Sikorovi, Jiřímu Šaškovi.

 

Pavel Krejčí 1.2021