Messerschmitt Bf 109G-14   W.Nr. 464527

 

"bílá 5"

 

Schutzstaffel/Erg. JG 1

 

Gefr. Rudolf Leumt

 

Jablonec nad Nisou     14.4.1945

 

 Bf 109G-14 "5"- ilustrační snímek

 

 

Dne 14. dubna 1945 se stala  na jižním okraji Jablonce nad Nisou, v části zvané Dolina tragická  nehoda stíhacího letadla Messerschmitt Bf 109G-14. Dle německých archivních  záznamů došlo během letu k závadě na olejové instalaci /jiný zdroj hovoří o poškození ojnice motoru/ . Pilot, Gefr. Rudolf Leumt který letěl nad kopcovitým a hustě zalesněným terénem podhůří Jizerských hor byl nucen provést nouzové přistání. Vybral si k němu zřejmě jedinou možnou, alespoň trochu vhodnou plochu, a to právě na Dolině. Vše nasvědčuje tomu, že prováděl přistání "na břicho" ze směru od východu, rozpočet na malou plochu mu ale nevyšel a velkou rychlostí narazil do kamenné navážky na jejím konci. Letadlo se nárazem rozříštilo, pilot utrpěl smrtelná zranění.

Nehoda po válce upadla do zapomnění, k jejímu "znovuvzříšení" vedla série velkých náhod. Před nějakou dobou se ve sběrném dvoře v Jablonci nad Nisou objevily fotografické negativy. Ty naštěstí nebyly zlikvidovány, po objevení je před zkázou zachránil pan P. Strejček. Nálezci se zdálo, že na jedné z fotografií vidí před rodinnými domy  trosky letadla. Proto se kvůli potvrzení této doměnky obrátil na Jana Hrbatsche, sběratele výstroje Luftwaffe a mladého nadějného sportovního letce z Aeroklubu Hodkovice. Protože se s Honzou znám, fotografie doputovala až ke mě. Snímek  havarovaného letadla se nacházel mezi dalšími záběry na Jablonec ( tehdy Gablonz) bylo pravděpodobné, že jde o událost z jeho okolí. Po shlédnutí snímku jabloneckými historiky bylo zjištěno, že se jedná o domy v Lesní ulici, čímž se objasnila lokalita zachycená na snímku. V  německých záznamech pak  byl dohledán záznam o havárii Bf 109G-14 Gefr. Leumta při nouzovém přistání, který přesně sedí s tím, co je vidět na fotografii. Porovnáním přímo v terénu se podařilo identifikovat dům, který je na záběru a tím zcela přesně určit, kde se nehoda stala. Tímto do sebe všechny díly skládačky krásně zapadly. Bylo by zajímavé, pokud by se v Jablonci nad Nisou ještě našel někdo, kdo nehodu pamatuje, případně o ní slyšel. Pátrání po pamětnících v bezprostředním okolí místa havárie nepřineslo žádný výsledek.

 

 Snímek nehody Gefr. Leumta /via J. Hrbač/ 

 Detail vraku Bf 109G-14 W.Nr. 464527

 

   

 Kamenný val do kterého letoun narazil byl v poválečném období rozšířen navážkou a postupně zarostl stromy.

 

 

   

 Dům v Lesní uliči č.p. 14, který pomohl v identifikaci místa havárie.

 

 

Za pozornost jistě stojí i jednotka, ke které letoun náležel a rovněž tak souvislosti, během nichž došlo k nehodě. Dle německých záznamů letoun patřil k Schutzstaffel/Erg. JG 1. Šlo o dva "Schwarmy" (útvary o čtyřech  letounech), které zajišťovaly stíhací ochranu letadlům štábu velitele armád Mitte Generalfeldmarschalla Ferdinada Schörnera jež v té době sídlil ve Velichovkách.

Jednotka jinak označená jako 9./Erg. JG 1 působila od 20. února 1945 v Hradci Králové, od 11.4 do 17.4 1945 pak na letišti Kamenz ( Kamenec- Horní Lužice).

 Dle německých záznamů ten samý den jako v Gablonz, tedy  14. 4.1945 havaroval při přistání  během doprovodu HE 111 patřícímu štábu armád Mitte ve Zhořelci (Görlitz) také Bf 109G-14 W.Nr. 464153 stejné jednotky. Havárie u Jablonce by mohla mít přímou souvislost s tímto doprovodem. Spojnice Hradec Králové- Kamenz vede přes Jablonec nad Nisou a Zhořelec. Gefr. Leumt byl tedy zřejmě rovněž součástí stíhacího doprovodu Schörnerova He 111. Tuto informaci bude třeba ještě dále ověřit a rovněž tak zjistit, jestli ten den polní maršál Schörner  na palubě této He 111 cestoval.

 

Pavel Krejčí 1.2021