Bf 109G-10   W. Nr. 151051

 

2./ KG(J)6

 

Ogfr. Karl Rothaler

 

Brandýs nad Labem   18.2.1945

 

 

Ilustrační kresba Bf 109G-10 /JaPo/

 

 

Jak už bylo na tomto webu několikrát zmíněno, na přelomu let 1944 a 1945 probíhala na letištích Kbely, Klecany a Ruzyně transformace bombardovací jednotky KG 6 na stíhací, nově označenou KG(J)6. /pozn. "J" jako Jagd- stíhací/. Intenzivní výcvik tří Gruppe této eskadry se projevil ve velkém množství nehod, k nimž v Praze a okolí v tomto období došlo.

Dne 18.2.1945 se v areálu firmy Melichar a Umrath /výroba zemědělských strojů/ v Brandýse nad Labem zřítil stíhací letoun Bf 109. K havárii došlo dle hlášení pro Zemské četnické velitelství v Praze i dle pamětníků nehody  na zahradě této firmy, v prostoru mezi lakovnou a sokolským hřištěm.

 

 

Letecký snímek z r. 1946 na němž je dobře patrný areál továrny Melichar a Umrath a prostor sokolského hřiště mezi něž letoun dopadl.

 

Letoun po dopadu vybuchl a hořel. Na místo dopadu se vzápětí dostavili tovární i městští hasiči. Po oznámení českého četnictva se na místo dostavilo  četnictvo německé a příslušníci místní vojenské posádky. O nehodě byla uvědoměna letecká základna ve Kbelích, odkud přijel německý  vyprošťovací tým. V ohořelých troskách bylo nalezeno tělo pilota, jež bylo později identifikováno.  Pilotem byl Ogfr. Karl Rothaler z 1. Gruppe KG(J)6, sídlící v Praze - Kbelích. Druhý den po nehodě byl vrak letadla odklizen a bylo odvezeno i tělo zahynulého letce. Ten byl později pohřben na německém posádkovém hřbitově ve Štěrboholech. V r. 2000 byly ostatky převezeny a uloženy na německém válečném hřbitově v Chebu. Zajímavé jistě je, že Karl Rothaler se narodil  v r. 1921 okrese Stříbro. Vyrůstal v obci Písek nedaleko  Líšťan na Plzeňsku.

Za příčinu nehody byla označena technická závada na motoru. 

 

Prameny:

T. Poruba, J. Vladař " Messerschmitt Bf 109s of KG(J)6" JaPo 2017

archiv Jiří Šašek

 

 

Pavel Krejčí 3.2021