Bf 109G    W. Nr. 13036?

 

"bílá 8"

 

I./KG(J)6

 

Uffz. Johannes Fix

 

Zeleneč  okr. Praha-východ          18.1.1945

 

 

Ilustrační kresba Bf 109G-10 KG(J)6 /JaPo/

 

 

Další letecká nehoda spojená s přeškolováním personálu původně bombardovací KG 6 na stíhače se odehrála dne 18.1.1945 u obce Zeleneč, východně od Prahy. O události hovoří "Morgenmeldung", tedy svodka hlášení pořádkové policie z následujícího dne, která se nachází ve fondu Úřadu říšského protektora v Nár. Archivu v Praze.

 

 

Letoun označený "-BS-", se zřítil se ve 13:10  zřítil u Zelenče. Příčina neznámá. Pilot vyskočil na padáku, ale vzápětí zahynul. Letoun explodoval a shořel.

 

Tento zápis se přesně shoduje se vzpomínkou dosud žijícího  pamětníka, pana Milana Ence. Ten tehdy bydlel v Zelenči a v r. 2020 vzpomínal na havárii Messerschmittu, ke které došlo na okraji obce, nedaleko železničního nádraží. Trosky letouny byly rozmetány po poli a pak staženy k železničnímu přejezdu. Místo zřícení je dnes již bohužel zastavěno rodinnými domky, takže po zcela přesném místě dopadu již nelze pátrat. Podle vzpomínky pana Ence pilot letounu skutečně vyskočil na padáku, pro malou výšku se mu již ale zcela neotevřel a letec zahynul.  Tělo bylo nalezeno nedaleko strážního domku u železniční trati, asi 1 km východně od Zelenče směrem na sousední Mstětice. " Dopadl na pole hned za strážním domkem skoro u Mstětic, co stojí hned u kolejí, a nějaký železničář ho tam přikryl starou dekou donesenou z toho domku. Musel být celý rozdrcený, protože se pak po vesnici říkalo, že ho prý byla sotva polovina člověka..., vzpomíná pan Enc.

 

   
Pamětník události pan Milan Enc na místě dopadu stroje v r. 2020 Dnes již zastavěný prostor dopadu letounu Uffz. Fixe /r. 2020/

 

 

Téměř jistě šlo o havárii letounu BF 109G-10 "bílá 8", při které zahynul Uffz. Johannes Fix, pilot 1. Staffel KG(J)6. Výrobní číslo neznáme celé, v záznamech chybí poslední číslice. V německé databázi  uvedené místo úmrtí pilota, tedy Mstětice odpovídá prostoru dopadu těla tohoto letce dle vzpomínek pana Ence. Letec byl pohřben nejprve na posádkovém hřbitově ve Štěrboholích, dnes se jeho hrob nalézá na Válečném hřbitově v Chebu.

Prameny:

-Milan Enc- osobní vzpomínky

- Jiří Šašek, soukr. archiv

-Nár Archiv fond ÚŘP - ranní hlášení pořádkové policie

-T. Poruba, J. Vladař " Messerschmitt Bf 109s of KG(J)6" JaPo 2017

 

Pavel Krejčí 3.2021