H.P. Halifax B. Mk.VI   RG 502 "Munga Taipo"

 

102.Squadron, RAF

 

 

F/O Hurley +6

 

Domašín, okr. CHomutov  6.3.1945

 

 

 

 

 

     

 

V noci z 5. na 6. března 1945 zaůtočilo více než 700 bombardérů britské RAF v rámci operace "Thunderclap" na vojenské cíle u města Chemnitz.Po svržení bomb se svaz Lancasterů a Halifaxů točil k návratu nad českým územím v prostoru Krušných hor.Dva letouny byly nad Krušnými horami sestřeleny-Lancaster "Freddie Firkin" a Halifax "Munga Taipo".Na svědomí je má pravděpodobně noční stíhač-Ju 88G.

Útok na palubě Halifaxu nepřežili navigátor a radista, zadní střelec byl těžce zraněn.Kapitán F/O Hurley vydal rozkaz k opuštění letounu, což zbytek posádky provedl, s vyjímkou zraněného střelce.Kapitán se rozhodl pro riskantní a heroický čin-věděl, že zadní střelec není schopen vyskočit, proto se rozhodl s letounem přistát do terénu.Bohužel, přistání v noci v neznámé krajině nedopadlo dobře a letoun narazil do svahu kopce u obce Domašín.Oba letci na místě zahynuli.

O letoun se již začátkem devadesátých let zajímala skupina ze Severočeského leteckého archivu.Nalezené artefakty lze shlédnout v muzeu v Červeném Hrádku u Chomutova.Nicméně množství zajímavých trosek se na místě nacházelo ještě v roce 2010, kdy jsem společně se Svatoplukem Vyvážilem místo poprvé navštívil.

 

 

     

 

     

 

   
   
   

 

     

 

                                                           Vitrýna věnovaná HP Halifax "Munga Taipo" v muzeu v Červeném hrádku.

     

 

 

Děkuji Svatoplukovi Vyvážilovi ze SLA a Pepovi Friedbergovi za to, že mi poskytnul několik zajímavých kousků tohoto stroje ze své sbírky!

Více informací k událostem z března 1945 lze nalézt v knize Martina Veselého "Hvězdy nad Krušnohořím" /2005/

Pavel Krejčí  1.2014