Bücker 181 Bestmann        W.Nr. ?

 

posádka, jednotka ?

 

Hroznětín okr. Karovy Vary   1944/1945 ?

 

 Ilustrační snímek Bü 181

 

V roce 2020 ně kolegové ze západních Čech informovali o zbytcích letounu Storch, které se mají nacházet v lese, v kopcovitém terénu severně od Hroznětína na Karlovarsku. Dle fotografie kterou jsem  dostal, to na Storcha skutečně vypadalo.

 

 

Později mi byla i upřesněna poloha kde se trosky mají nalézat s tím, že je to již řadu let co to tam leželo. Bylo tedy pravděpodobné, že na místě v dnešní době už nic není. V listopadu 2020 jsem se na místo vypravil a  po chvíli místo nalezl. Kupodivu, na místě se stále  nacházelo velké množství zbytků letadla, některé i značně rozměrné. Po prvotním ohledání  začalo být jasné, že nejde o Storcha. Nálezy směřovaly k výrobci "Bücker", až bylo možno typ nakonec identifikovat přesně. Jde o trosky Bü 181, nepochybně v tomto případě  stroj užívaný Luftwaffe, nikoliv o poválečnou čs. produkci ( Z-181 až Z-381).

Okolnosti havárie nejsou jasné. Trosky jsou rozmetány v lese  po povrchu, v pruhu dlouhém cca 200 metrů s epicentrem zhruba uprostřed. Letoun pravděpodobně vlétl do lesa velkou rychlostí, zhruba po 100 m kdy byl trhán stromy narazil do země. Trosky byly potom rozhozeny dalších 100 metrů ve směru letu. Vzhledem k velké energii, kterou letadlo vlétlo do země šlo zřejmě o smrtelnou nehodu . Podle množství trosek zanechaných na místě se dá usuzovat na konec války, možná zimu 1944/1945. Letoun zřejmě patřil k některé letecké škole buď na našem území, nebo v nedalekém Německu. Pokud má někdo nějaké informace, třeba i od pamětníků ať  se mi ozve, případ doplním.

 

 

   
Přepážka za pilotními sedadly Rámování hřbetu kabiny

 

   
                                             Část krytu motoru                                            Uchycení pitotovy trubice?

 

   
Krytka                                                  Krytka

 

 

   
Štítek z palivového čerpadla Popisky z palubní desky

 

   
Plech se znakem Znak, dle mě symbol ptáků, možná znak letecké školy?

 

Doplnění: Bystrý čtenář mého webu, p. Radek Palička identifikoval znak na plechu. Jde o logo firmy Vereinigte Leichtmetall-Werke z Hannoveru, která dodávala věci z hliníkových slitin do německého leteckého  i dalšího  průmyslu.

 

 

   
Popisky z přístrojové desky- pal. kohout, rezerva paliva Páka- otvírání překrytu kabiny

 

   
Ciferník  tlakoměru paliva a oleje Prvek z řízení stroje

 

Pavel Krejčí  3.2021