Messerschmitt Bf 109K-4   W.Nr. ?

 

"černá 4"

 

5./KG(J) 6  

 

Uffz. Helmut Schmidt

 

Praha- Petrovice                 15.2.1945

 

 Ilustrační obrázek Bf 109K-4 II. Gruppe KG(J) 6 

 

 

 

 

Jedním z řady strojů ztracených během přeškolovaní personálu bombardovací Kampfgeschwader /KG/ 6 byl dne 15.2.1945 Messerschmitt Bf 109K-4 neznámého výrobního čísla, který se zřítil v pražských Petrovicích. Četnický záznam hovoří o letounu Me 109K4 označený jako "černá 4", který se zřítil v 9:30 a shořel. Jeho pilot Uffz. Helmut Schmidt z 5. Staffel nově formované KG(J)6 utrpěl vážné zranění hlavy.

 

Zápis o nehodě ve Staniční služební knize. /SOA Praha via Jiří Šašek/

 

Přesné místo havárie se mi podařilo společně s p. Jiřím Šaškem dohledat na základě svědectví pamětníků 24.9.2020. Sroj se zřítil těsně vedle kdysi luxusního zámku v Petrovicích, za války zabraného pro účely gestapa. Zde si dovolím v textu malinkou odbočku k samotnému objektu. Zámek je dnes v naprosto zoufalém stavu. Podepsala  se na něm "péče" národní správy, která byla na objekt v r. 1948 vyhlášena. Do státního statku na který byl zámek přeměněn nebylo za komunistů investováno a chátral. Po r. 1989 o zámek zažádalo několik potomků původního majitele Romana Dannera. Zámku svítala naděje na záchranu, to když se novému vlastníkovi, neteři majitele podařilo sehnat od magistrátu dotaci na opravu střechy. Týden před zahájením prací byl ale rozhodnutím soudu proces zastaven. Po dalších soudních tahanicích objekt  získala praneteř Romana Dannera Andrea Isholová, která zámek ani pozemky neudržuje a nemá ani zájem je prodat. Zámek je zpustlý a zchátralý, místy má i propadlé střechy. Je opravdu smutné vidět takto hezkou budovu a její okolí vystavené naprostému zmaru, obývanou bezdomovci a sloužící jako skládka odpadu.

 

Letoun dopadl v těsné blízkosti stěny zámku v Petrovicích.

 

 

Z letounu se nám s Jiřím podařilo nalézt několik drobných plechů, zřejmě z křídel a větší množství slitků kovu, které potvrzují četnický zápis o požáru vraku letadla.

 

   

 Plechy nalezené na zahradě zámku. Jasně patrné jsou kamuflážní odstíny typické pro Bf 109K-4, tedy  RLM 81 Braunviolett a RLM 75 Grauviolett

 

 Jiří Šašek,Pavel Krejčí  3.2021