Messerschmitt ME 262 Schwalbe   W.Nr. ?

 

 Lt. Schimmel     2./KG 51

 

Chrášťany-Dušníky okr. Praha západ, 6.5.1945

 

                     

          Bokorys stroje 2./KG 51 na kterém létal Lt.H. Haeffner  /publikován se svolením JaPo/

 

Podle více či méně ověřených zpráv během květnového povstání sestřelily jednotky protiletecké obrany Ruské osvobozenecké armády ROA přímo v Praze několik útočích letadel Luftwaffe. Většinou se jednalo o proudové Me 262, zformované na letišti Ruzyně do zvláštního komanda pod velením Hpt Abrahamczika. Ostřelováním kanony a bombardováním se snažili němečtí piloti zabránit postupu Vlasovců a českých povstalců do centra Prahy.

Pravděpodobně jedním z nich byl i Lt Schimmel, původně zařazený do 2. letky KG 51 na letišti Praha- Ruzyně. 6. května 1945 byl zasažen palbou ze země v prostoru Motola a pokračoval s poškozeným Me 262 A- 2a zpátky na Ruzyň. Pravděpodobně poškození stroje, ale nedá se vyloučit i zranění pilota, zavedlo letoun přes obec Chrášťany, čímž se odklonil od letiště Ruzyně. Podle zaznamenaných vzpomínek pamětníků z Chrášťan i nedaleké Rudné (za války Dušníky) letěl proudový letoun v malé výšce nad státní silnicí z Prahy do Plzně. Po přeletu Chrášťan se náhle sklopil a zřítil na pole za obcí. Pilot se nepokusil o nouzové přistání a ani o záchranu padákem. Jeho ostatky byly nalezeny v troskách.

             Místo dopadu-pohled od státní silnice         Pohled od kolejiště na místo nárazu stroje      Pohled z kamenného mostu na místo dopadu
     
Části motoru Jumo 004 Fragment z  konstrukce stroje Část radiostanice Fug 16
     

 

Pavel Krejčí, Ján Crhán, spolek Letecký archiv  1.2014