Mi-1A       OK-OVA

 

Svazarm- Aeroklub České Budějovice - Hosín

 

Elbančice okr. Tábor         4.9.1974

 

 

MI-1 OK-OVA / vrtulnik.cz/

 

 

 

Zajímavou kapitolou svazarmovského létání bylo období let 1963-1974, kdy ve vybraných aeroklubech probíhal výcvik záložních pilotů vrtulníků. Pro výcvik se nejprve používaly stroje HC-102 se kterými amáda vzhledem ke slabým výkonům již nepočítala, později byly Svazarmu přiděleny olétané Mi-1. Koncem roku 1974 bylo rozhodnuto o změně koncepce branného výcviku a vrtulníkové létání bylo rušeno. Vrtulníky byly z civilního rejstříku postupně vymazány a armáda si Mi-1 od Svazarmu převzala zpět. Během provozu došlo k řadě LMU, některé skončily "pouze" materiální ztrátou, ojediněle však došlo i ke smrtelným nehodám.

Jedna z těch prvně zmíněných událostí se stala dne 4.9.1974. Stroj s registrací OK-OVA, který byl provozován pod hlavičkou AK Svazarmu na letišti Hosín se toho dne pohyboval severovýchodně od Tábora. V  prostoru Bělče posádka zaregistrovala problém s motorem. V prostoru Elbančic došlo k vysazení a posádka byla nucena provést nouzové přistání. Stroj  těsně přeletěl zámeček v Elbančicích, vyhlédnuté pole za zámkem bylo ale  příliš krátké. Stroj narazil do lesního porostu a byl zničen. Posádku tvořili Josef Brož a Jan Nekola. Oba byli při nehodě zraněni. Událost tehdy od zámku pozoroval Marcel Hrubý, v té době teenager, který s rodiči na zámku přebýval. Dle jeho vzpomínek místo nehody krátce po události zabrala armáda. Posádka byla přepravena sanitou do nemocnice, následné odklízení trosek trvalo několik dní. Pan Hrubý mi v r. 2021 popisoval, jak vojáci odváželi kolem zámku vrak vrtulníku na nákladním voze. Společně jsme se vypravili do lesa, do míst kde vrtulník narazil do stromů. Po nějaké době jsme skutečně našli i fyzickou připomínku havárie- fragment náběžné hrany listu rotoru vrtulníku MI-1.

Do dnešní doby neznámá identita havarovaného stroje byla na výzvu na tomto webu objasněna panem Jiřím Šilhou z VLHS České Budějovice. Stroj OK-OVA byl dle webu vrtulnik.cz provozován AK Budějovice od 5.10.1969. K jeho výmazu z rejstříku došlo 15.4.1975.

 

 Zámek v Elbančicích, který tehdy vrtulník jen těsně přeletěl

 

 Místo, kde vrtulník narazil do lesa

 

   

 Fragment náběžné hrany listu rotoru

 

Pavel Krejčí 5.2021