Voisin 10Bn.2   No.3982

 

4. letecká setnina - Cheb

 

pol. pilot František Netolička

 

npor. pol. pozorovatel Ferdinand Soukup

 

Cheb        4.10.1919

 

 Voisin 10Bn.2  No. 3982, který se zřítil dne 4.10.1919 v Chebu /sbírka M. Fialy via SHL Třebíč/

Kariera strojů Voisin v neměla v našem letectvu dlouhého trvání. Dodány byly v r. 1919 v počtu 15 kusů, poslední stroje byly vyřazeny už v r. 1921

 

 

Jak známo letiště Cheb je kolébkou československého letectví. Co létá, to také občas i padá a v Chebu se létalo opravdu hodně... Chebská letištní plocha i široké  okolí tak byly prostorem, kde se odehrály desíky drobných leteckých nehod, ale  i vážných tragédií.

Jedno z prvních leteckých neštěstí se v Chebu odehrálo dne 4. října 1919. Toho dne zde kolem 15. hodiny odstartovali s tehdy již archaickým  letounem Voisin 10Bn.2 polní pilot František Netolička a pozorovatel Ferdinand Soukup. Let byl konán z rozkazu velitele 4.  letecké setniny npor. Kahovce. Za zmínku stojí jeho účel. Posádka dostala za úkol shodit kytici na dvůr kasáren posádkového velitelství, neboť tamní velitel pplk. Krämmer měl toho dne svátek.  Pro Františka Netoličku to byl první let na tomto typu letadla a dle pozdějších výpovědí už jeho odlet, cituji:  " Vzbudil u pozorujících dojem a současně obavu, že letadlo špatně ovládá".

Pilot s letounem nastoupal nad Cheb do výšky asi 400 m  a klesavou zatáčkou se snášel nad kasárna. Ve výšce asi 30 m vyhodil pozorovatel kytici a oba letci se zřejmě dívali kam dopadne. Buď nepozornost pilota, nebo chyba pilotáže zapříčinila, že letoun narazil do střechy vojenské záložní nemocnice a roztříštil se o zem u budovy dnešního okresního soudu. Oba členové posádky utrpěli smrtená zranění, kterým na místě během hodiny podlehli.

 

Letecký snímek staré , již neexistující zástavby se zákresem místa, kde se letoun roztříštil.

 

 

 

 

 

 Snímky trosek Voisinu No. 3982 / Z. Bedřich via L. Šolín / 

 

   
1919 2021

 

 

Skupina letců na letišti v Chebu. Zcela vlevo František Netolička.
Foto z časopisu Český svět z roku 1919, číslo 10.  / via. SHL Třebíč/

 

Popis události zaznamenaný s několikaletým zpožděním- dne 30.3.1925. Výpověď npor. pol. pozorovatele Komberce /VUA Praha via J. Kaše/

 

 

Pavel Krejčí 10.2021