Aero A-11.84  

 

Letecký Pluk 2, 7. letka

 

pilot: svob. Štěpánek Antonín

 

pozorovatel: des. asp. Mihola Arnošt

 

Olomouc-Hejčín  13.1.1931

 

 

13. ledna 1931 ve 14,15 hod. došlo v Olomouci-Hejčíně k  nehodě letounu A-11.84, při které byl těžce zraněn pilot svob. Štěpánek a na následky které zemřel pozorovatel des. asp. Mihola.

Událost byla pozorována několika svědky od LP 2, kteří byli schopni podat kvalifikovaný popis. Rtm. Chovanec ze 3. letky LP 2 popsal, že ho během cesty do kasáren zaujal letoun ve výšce asi 200m,  letící směrem k městu, jemuž vysadil motor. Pilot po vysazení motoru zahájil ostrou levou zatáčku a snažil se otočit o 180° do směru, kde se mu zdál příhodnější terén. Zatáčku však točil na malé rychlosti, přetažený letoun přešel do levé vývrtky. Při pádu ve vývrtce se vrtule zcela zastavila. Stroj dopadl na zmrzlý násep železniční trati téměř kolmo a byl zcela zničen. Nehoda se odehrála v blízkosti vilové zástavby ulice U trati.

 Des. asp. Mihola utrpěl proražení lebky a vnitřní zranění, na krátce po nehodě zemřel. Svob. Štěpánek sice nehodu přežil, trpěl ale od té doby bolestmi hlavy a 19.5. 1931 si vzal život.

 

 Des. asp. Arnošt Mihola

 

Vyšetřovací komise označila za příčinu defekt motoru. Pilot mohl s letounem přistát přímo před sebe, či mírným stočením doleva na ploše, která pro přistání vyhovovala. Výhodou tohoto řešení byl i protivítr ze směru  od města. Pilotova snaha přistát na rovnějších polích směrem ke Křelovu a tedy pokus letoun otočit skončila nehodou za kterou pozorovatel stroje zaplatil životem.

 

 

 

 

 Místo nehody 1931/2021

   

 

Prameny:

Vyšetřovací spis - VUA Praha via J. Kaše

 

Pavel Krejčí 1.2022