Messerschmitt Me 262 Schwalbe   W.Nr. ?

 

KG(J)6/pravděpodobně/

 

Lt. Sepp Huber

 

Hostivice okr.Praha-západ,  25.4.1945

 

 

 

                                                    Ilustrační bokorys Me 262 od Kampfgeschwader (Jagd)6  /se souhlasem JaPo/

 

 

25. dubna 1945 byl uskutečněn poslední nálet na továrnu Škoda v Plzni. Jednou z mnoha podpůrných spojeneckých operací bylo znemožnění startu proudových stíhaček Luftwaffe. Tyto stroje operovaly již pouze z letišť v Čechách a Bavorsku. Okolo poledne se nad letištěm Praha - Ruzyně objevila početná skupina amerických Mustangů, s jasným úkolem- ničit Schwalbe ve vzduchu i na zemi. Některým stíhačům Luftwaffe se podařilo odstartovat, jiní právě opouštěli letiště. Nad obcí Hostivice, ležící jen dva kilometry od letiště, se strhla prudká bitka. Brzy bylo jasné, kdo má navrch a pro německé piloty se boj stal skutečným bojem o přežití.

Lt Sepp Huber, příslušník 9. letky KG(J) 6, se pokoušel odstartovat směrem nad hostivické náměstí. Byl však zasažen nízko nad zemí, jeho Schwalbe začala hořet (dle pamětníků z letounu vytékal až na zem hořící petrolej a odpadaly drobné součástky). Jen těsně minul věž kostela na náměstí a pak zavadil křídlem o štít a střechu školy v Hostivici. Následoval nevyhnutelný pád do zahrad rodinných domků za školou.Po dopadu letoun explodoval a hořící palivo zapálilo rodinný domek Bílkových. Po uhašení požáru byl pilot Lt Huber nalezen roztrhán na kusy, bohužel další obětí byla i paní Bílková. Hořící palivo ji zasáhlo na zahradě, utrpěla vážné popáleniny a na jejich následky zemřela po několika dnech v nemocnici.

Často je tento sestřel připisován příslušníku 334.FS, 4.FG - 1/Lt Williamu Hoelscherovi. Ten nárokoval zničení Schwalbe na jižním okraji letiště Ruzyně, viděl "svůj" stroj padat pozadu k zemi a následně velký výbuch na okraji dráhy. Lt Hubera pravděpodobně zasáhl jiný pilot Mustangu, který si v kolotoči nad letištěm neměl čas ověřit výsledek své střelby.K identifikaci Me 262 nám pomohla jedna zajímavá vzpomínka pamětníka. Ten uvedl sám od sebe, že na zbytku trupu, po uhašení požáru, byla jasně vidět dvoubarevná šachovnice - znak KG(J)6.Na závěr : Druhá polovina rodinného domku, která nebyla tolik poškozena požárem, byl rodný dům kpt Študenta, velitele osádky bombardéru u 311. perutě RAF. Ten byl v té době již dva roky po smrti.

 

   
Škola v Hostivicích těsně po válce-poškození střechy jasně viditelné              Škola v roce 2010

 

 

Informace o akcích jednotek Luftwaffe vybavených Me 262 na sklonku války lze získat v publikaci JaPo "Messerschmitt Me 262 of Kg and KG(J) units"  2010

 

Ján Crhán, Pavel Krejčí,spolek LA   1.2014