B-36/DeHavilland DH-98/ Mosquito 

HR 255   IY 11

 

 npor.Liška Vratislav,

ppor.Mudr Votruba František

 

Letecký pluk 25  "Atlantický"

 

Říčany, okr. Praha-východ, 11.10.1948

 

 

 

 

Posádka prováděla směrem od obce Lipany výkruty ve výšce zhruba 100m. Po provedení 3-4 výkrutů se nacházela ve výši pouhých 30-40 metrů. Po provedení posledního jevil letoun snahu stoupat, nachýlil se ale na levé křídlo,narazil do země a vzňal se. Posádce nepomohlo ani to, že už bylo po Vítězném únoru, oba letci okamžitě zahynuli.

Vyšetřování za příčinu označilo celkem pochopitelně leteckou nekázeň.

K nehodě se zachoval spis ve VUA Praha. Bohužel, při povodních byl těžce poničen, hlavně fotografie. Zaplaťpámbů ale aspoň za to co zbylo, jakékoliv fotografie týkající se Mosquit v našem letectvu  jsou velmi vzácné.

Na místě havárie jsme s kamarádem Liborem v roce 2011 našli již jen drobné zbytky částí konstrukce a spečené slitky kovu.

 

   
Místo letecké katastrofy 2011 2011

 

   
Spis z VUA Praha Spis z VUA Praha

 

   

 

 

   

 

V únoru 2021 mi k nehodě napsal pan Petr Švestka z Chomutova:

K této nehodě mám osobní vzpomínku. Můj otec sloužil jako technik tohoto letounu. Vyprávěl mi, že mněl přislíbeno svezení od npr. Lišky,ale ten dal přednost ten den zubaři, který mu dělal "zuby". Pro mně dobře,protože bych byl asi sirotek.Má to ještě pokračování když jsem byl větší, vyklízel jsem z tátou komoru a našel jsem přezku z asi 6 cm vrstvou khaki látky. Tatík řekl, že na to už dávno zapomněl a že si to vzal po nehodě jako vzpomínku a že to je z padáku, který byl pod pilotem a neshořel a je to napuštěné "liščím" sádlem. Dnes už bych se tomu nesmál, ale táta který prošel koncentrákem, mněl drsnější humor.
Petr Švestka Chomutov

 

 

 

 Pavel Krejčí 1.2014