Iljušin Il-2

 

90. gardový bitevní  pluk, 5. letecká armáda

 

pilot: npor. Pavel Petrovič Korsakov (padl)

 

střelec: gard. četař. Vasil N. Chykin (vrátil se)

 

Luleč okr. Vyškov 27.4.1945

 

Podrobnější popis útoků sovětského letectva ve druhé polovině dubna 1945 v prostoru Lulče a Nemojan je ZDE

 

 Další strojem sestřeleným během útoků na pozemní cíle dne 27.4.1945 byl "Šturmovik" pilotovaný posádkou Karsakov/Chykin. Letoun dopadl v katastru Lulče  v prostoru zvaném "Kopaniny". Pilot, npor Korsakov při dopadu zahynul, střelec gard. četař Chykin je veden mezi těmi, kteří se k útvaru vrátili.

 

 27 апреля 1945 года. Корсаков Павел Петрович. Гвардии старший лейтенант. Командир звена 90-го Гвардейского штурмового авиационного полка (кавалер орденов Красного Знамени, Отечественной Войны I степени и Красной Звезды) . Сбит на самолёте Ил-2 зенитной артиллерией противника в районе Лунец (Чехословакия).

https://proza.ru

 

 

Případem se v sedmdesátých letech minulého století zabývala skupina amatérských nadšenců z Vyškovska. Vojenský Historický Ustav /VHU/  neprojevoval o tuto činnost žádný zájem, skupina tedy pracovala pod záštitou časopisu Zápisník. O letounu "Na Kopaninách" vznikl krátký článek v Z´78 "Nebylo bezejmenných".  Během výkopu na místě dopadu byly nalezeny i ostatky jednoho z letců. Lze předpokládat, že šlo o ostatky P. P. Korsakova. Fragmenty z tohoto a dalších letounů byly poté vystaveny v síni tradic Zbrojovky Vyškov. Ta ovšem vzala za své po r. 1989 a byla zlikvidována. Část expozice se podařilo zachránit před zničením díky Nadaci LHS Vyškov a jsou uloženy v muzeu Nadace v areálu tamního letiště.

 

 

 

V r. 2021 jsem díky vzpomínkám pamětníků našel místo dopadu tohoto stroje. I přes pátrání, které zde v sedmdesátých letech prováděla skupina kolem "Zápisníku" se na místě dodnes nacházejí drobné části letounu.

   
Krytka z křídla Výfuk motoru Mikulin AM-38


 

 

 

Prameny:

S. Drebota "Nebylo bezejmenných" Zápisník Z´78

materiály p. R. Klacka/ Nemojany

web pamyat-naroda.ru

"Letecké boje při osvobození Nemojan a okolí"- R. Klacek, Nemojanský Zpravodaj 2/2018

www.palba.cz

www.nemojany.cz

 

 

Pavel Krejčí 5.2023