Iljušin Il-2

 

 235. bitevní letecký pluk, 5. letecká armáda

 

  pilot: podporučík Alexej Vasiljevič Carkov

 

  střelec: st. seržant Ivan Mojsejevič Ogarkov

 

Tučapy okr. Vyškov 27.4.1945

 

 

 Podrobný popis útoků sovětského letectva ve druhé polovině dubna 1945 v prostoru Lulče a Nemojan je ZDE

 

 Dalším Šturmovikem, který byl sestřelen protiletadlovou obranou u Lulče dne 27.4.1945 byl stroj výrobního čísla 12602(?).

 

          Posádka Carkov/Ogarkov při události zahynula. Stroj dopadl 1,5 km východně od obce Tučapy na pole, zaryl se hluboko do země a shořel.

 

 seržant Ivan Mojsejevič Ogarkov/vlevo/

 

Místo dopadu bylo v r. 1978 nalezeno skupinou kolem časopisu Zápisník. Tato pátrací skupina pak v úterý 17. ledna 1978 za pomoci těžké techniky vyzdvihla trosky letounu. Motor byl zaražen v hloubce čtyř metrů, což svědčí o velké rychlosti dopadu stroje. Během výkopu byly kromě motoru nalezeny osobní zbraně posádky, pancéřování kabiny, kulomet ŠKAS ráže 7,62mm palubního střelce a další části letounu. Některé nalezené věci lze dodnes spatřit v Muzeu Nadace LHS na letišti ve Vyškově. Během výkopu , v r. 1978 nebyly nalezeny žádné trosky, které by identifikovaly o který letoun z oněch ztracených dne 27.4.1945 šlo. Nebylo tedy  jasné, která posádka zde zahynula.

 

 

 

O troskách letounu vyzdvižených 17. ledna 1978 informoval časopis Zápisník Z´78

 

Zásadní nález se na místě odehrál až mnohem později. V r. 1981 nalezla parta zvídavých kluků z Lulče v místech kde se bagrovalo předmět, o kterém si mysleli, že jde o velkou minci. Ten naštěstí neskončil v nějaké krabici s dalšími klukovskými poklady, ale hoši jej ukázali tátovi jednoho z nich. Ten zjistil, že jde o medaili "Za odvahu" a co bylo důležité, medaile měla vyražené číslo 1172778. O nálezu se dozvěděli lidé ze "Zápisníku". Spolupracovník týmu Alexandr Kondrašov se záležitosti ujal  a po pátrání v ruských archivech bylo zjištěno, komu vyznamenání patřilo. Byl jím starší seržant Ivan Mojsejevič Ogarkov z 235. bitevního leteckého  pluku 264. bitevní divize, narozen 5.ledna 1925. Víc o něm nebylo známo.  V sovětských novinách byl v r. 1981 otištěn článek o nálezu trosek sovětského Šturmoviku v Československu na který zareagovala dosud  žijící sestra I.M. Ogarkova, M.L.Rudikova (Ogarkova). Ta poskytla Zápisníku další informace a materiály, mezi nimi i bratrovu fotku. V témže roce navštívila Československo a byla se podívat na hrob svého bratra, se kterým se v r. 1942 ani nestihla rozloučit. O tom, že padl rodinu informovaly sovětské úřady až rok po válce...

 

Medaile "Za odvahu" nalezená v r. 1981. Díky ní byla identifikována posádka stroje.

 

Trosky stroje vyzdvižené v r. 1978 lze spatřit v Muzeu Nadace LHS ve Vyškově

  

   

Na poli, kde se před více než čtyřiceti lety bagrovaly trosky letounu se dodnes nacházejí drobné fragmenty této Il-2.

 

   

Zajímavý železný fragment s tlačítkem. Pozná někdo o co šlo?

 

Prameny:

materiály p. R. Klacka/ Nemojany

web pamyat-naroda.ru

"Letecké boje při osvobození Nemojan a okolí"- R. Klacek, Nemojanský Zpravodaj 2/2018

Zápisník Z´77, Z´78,

www.vrtulnik.cz

Nadace LHS, Muzeum Vyškov

 

 

Pavel Krejčí 6.2023