Bücker Bü 181 Bestmann   W.Nr. 210282

 

SF+WF

 

FFS A 4  Neudorf

 

Uffz. Gerhard Bahle

 

Gefr. Günter Marks

 

Liptaň okr. Bruntál        18.4.1944

 

Ilustrační snímek Bü 181

 

 

Nevyzpytatelné dubnové počasí a nezkušenost pilotních žáků....tak se dají asi v krátkosti shrnout dvě letecké katastrofy ze dne 18.4.1944, ke kterým došlo v kopcovitém terénu na Bruntálsku.

Obě se odehrály jen nedaleko od sebe, vzdušnou čarou je dělí cca 7 km a obě se odehrály se rovněž v krátkém časovém rozpětí. První, u obce Liptaň se dle četnického hlášení stala mezi 17. a 18. hodinou. Časový údaj u druhé je více specifický- k nehodě u Velkého Valštejna došlo v 18:45./Valštejn popsán ZDE/

Hlášení četnické stanice v Krnově sepsané v den nehody uvádí, že letoun u Liptáně je zcela rozbitý, osádka dvou mužů mrtvá a udává čitelné údaje z palubního deníku- typ letounu BÜ 181, výrobní číslo a trupový znak SF+WF. U druhého stroje popisuje, že letoun po nárazu explodoval, pilot uhořel.

Hlášení sepsané o několik dní později četnickou stanicí v Grossliebenthal /Liptani/ adresované nadřízenému landrátu v Krnově  udává osobní údaje letců získané od velitelství letecké školy v Niesse- Stephansdorf - dnes Radzikowice, Nisa. Šlo o pilotního žáka Gefr. Güntera Markse /nar. 1923 Berlin/ a žáka-pozorovatele Uffz. Gerharda Bahle /nar. 1920 Stuttgart/.

 

 

 

Místo na louce jižně od Liptaně, kde podle pamětníků došlo k nehodě.

 

 Prameny:

archiv Petr Sikora

archiv Jiří Šašek

SOkA Bruntál. landrát Krnov

 

Pavel Krejčí 7.2023