MiG-23U    v.č. 1038107

 

 N23UB /ex "8107" u  28. sbolp a 1. slp/

 

Mach 2 Inc.

 

 

pilot: LCDR. Dan "Files" Filer, kopilot: Mark Ruff

 

Willow Run, Michigan, USA            13.8.2023

 

 

 "8107" v době, kdy sloužila u 1. slp /zdroj: J. Korecko, Facebook/

 

 Stroj v podobě, v jaké několik posledních let létal v USA.

 

Zpráva z USA ze dne 13.8.2023 která nepotěšila. Při letecké show "Thunder over Michigan" na letišti Willow Run (ICAO KYIP) u Detroitu se  zřítil jediný v USA létající MiG-23. Zprávu o události uveřejňuji z  důvodu, že tato havarovaná  "třiadvacítka" byla řadu let spojena  s čs. letectvem. Šlo o stroj vyrobený v Irkutském strojírenském závodu v r. 1981, který byl dodán do Československa. Sloužil nejprve u 28. sbolp, později u 1. slp. Vyřazen byl v r. 1992 a po několika letech byl prodán do USA. Několik posledních let jej provozovala Mach 2 Inc v Texasu. Stroj byl před pár dny  vystupoval na EAA Air Venture v Oshkosh při nádherné letové ukázce. Nutno dodat, během show v Oshkosh se rovněž postaral o vzrušení diváků, když z letounu při vzletu odpadl špatně zajištěný překryt zadní kabiny.  Řada fanoušků včetně mě se těšila na závody v Renu v Nevadě, kde měl stroj letos  16 a 17. září vystupovat... Takže, bohužel...

 

 

Záběry ze sobotního a nedělního vystoupení MiGu na "Thunder over Michigan". Za pozornost stojí let ve formaci s dvěma F-35.

https://www.youtube.com/watch?v=JFVswcMVIeU

 

Dan Filer v kabině svého MIG-23U  "8107". Bývalý pilot US NAVY , veterán operace Desert Storm odlétal v Perském zálivu 47 bojových misí na A-6 Intruder. Dan vlastní celou řadu letadel sovětské výroby, mimo jiné i jednomístnou MiG-23ML kterou uvádí do letuschopného stavu. Otázkou je, jak se na její certifikaci bude po včerejším průšvihu tvářit FAA.

 

 

Na Youtube se objevila řada videí, kde je nehoda zachycena. Zde je odkaz na jedno, kde je vidět katapultáž obou členů posádky a jejich přistání do jezera.

 https://www.youtube.com/watch?v=-vvD-zztlTg

 

 

Zatím je předčasné mluvit o příčině, ale téměř jistě šlo o technickou závadu. Pravděpodobně došlo k vysazení motoru, některé zdroje hovoří o ztrátě tlaku v hydraulice. Stroj je v posledních okamžicích vidět v pomalém letu s křídlem nastaveným na minimální šípovitost, tedy dopředu, v mírné levé zatáčce. Posádka stroj opustila katapultáží a přežila. Letoun dopadl v rezidenční oblasti, zničil několik aut, nikdo na zemi nebyl zraněn.  Letecká show byla po nehodě ukončena.

 

 

Stroj těsně před nárazem do země

 

 

 

 

 Pavel Krejčí 8.2023