MiG-19P  v.č. 620917

 

1. slp České Budějovice

 

kpt. Jaroslav Veverka

 

Kostelní Střímelice okr. Praha-východ  17.4.1961

 

 

 Ilustrační snímek MiG-19P.

 

 

Zavedení MiG-19 do výzbroje čs. letectva přineslo proti starším typům výrazný nárůst operačních schopností. Výkony byly  u tohoto letadla ovšem vykoupeny daleko větší technickou složitostí, což v důsledku znamenalo vysoký počet závad, nezřídka vedoucích ke ztrátě letounu.

Své by o tom mohl vyprávět kpt. Jaroslav Veverka, pilot 3. přepadové letky 1. slp v Českých Budějovicích. Během nočního letu na přepad cíle došlo krátce po 23. hodině u jeho letounu k závadě na rychloměru. To vedlo k přestavění automatu řízení  ARU-2 na velké rameno. Při rychlosti 800-900 km/hod pak znamenal i jen mírný pohyb řídící pákou prudké potlačení. Letoun přešel do strmého klesání, rychlost narůstala a pilot nedokázal stroj ze střemhlavého letu vybrat. Ručička machmetru se blížila k číslu "1", stroj se řítil k zemi, Kpt. Veverka se bleskově rozhodl, že provede katapultáž. Hmátl po madlech nad hlavou, zaujal pozici pro vystřelení, strhnul si před obličej katapultážní záclonku...a nic se nestalo! Místo očekávaného kopance do zadku pilot s překvapením zjistil, že stále sedí v kabině a proces katapultáže se neinicioval. Pilot tedy zatáhl za páku nouzového odhozu kabiny, ale opět se nic nedělo. Zbývala poslední možnost - stisknout katapultážní madla na sedačce, prudce s nimi trhnout a tím se vystřelit přes překryt kabiny.  Jenomže ani to nefungovalo! Pilot zoufale tahal za madla i za záclonku... pak se něco stalo, ozvala se rána  a najednou byl venku.

Neřízený letoun dopadl na louku severozápadně od obce Kostelní Střímelice a byl zcela zničen. Pilot se snášel nocí na padáku a přistál opodál do lesa. K otevřené fraktuře ruky, kterou utrpěl při katapultáži si přidal ještě zlomeninu nohy, když z koruny stromu dopadl prudce na zem. Zde byl nalezen místními občany a záhy převezen do nemocnice. Po vyléčení se k létání vrátil.

 

Na leteckém snímku z r. 1962 je stále velmi dobře patrné místo dopadu stroje. / let. snímky Dobruška - MO ČR/

 

 

 Prostor dopadu MiGu-19P "0917" u rybníku Třešňovka nedaleko od Kostelních Střímelic v r. 2023. 

 

 

 V okolí místa dopadu je  možné nalézt velké množství úlomků. Podle některých pamětníků velká část letounu leží dodnes hluboko v zemi. 

 

 Prameny:

L. Režňák "Ocelový hřebec MiG-19" Svět Křídel 2017

P. Hlavatý

 

 

Pavel Krejčí 11.2023