Consolidated B-24H Liberator

 

42-64483

 

343.Bomb Squadron,98.Bomb Group,15 AF

 

Bukovec okr. Domažlice   22.2.1944

 

 

Krásný letový záběr letounu B-24 verze D náležející 98. Bombardment Group

 

Operaci "Argument" provedla 8. a 15. letecká americká armáda ve dnech 19.-25. února 1944 s cílem bombardovat zbrojní a letecké továrny v Německu a na okupovaných územích. Součástí operace byl i nálet dne 22. února 1944 na letecké továrny Messerschmitt GmbH v Obertraublingu, severozápadně od Prufening v okolí Regensburgu a Mnichova v Bavorsku. Součástí velkého svazu byly Liberatory B-24 od 98. Bombardment Group USAAF, tyto čtyřmotorové letouny se u Regensburku oddělily a nabraly kurz na Plzeň. Stíhací doprovod amerických bombardérů se musel vrátit zpět na základny kvůli nedostatečnému doletu. Luftwaffe reagovala vysláním těžkých dvoumotorových stíhaček Me 110G-2 od II. gruppe eskadry ZG1 ze základny Wels u Lince.

Krátce po poledni 22.2. 1944 došlo v prostoru Plzně k prudké bitvě, při které bylo sestřeleno několik Liberátorů a rovněž útočících Messerschmittů. Na straně útočící ZG 1 je zaznamenána ztráta čtyř "Zerstörerů". U obcí Metly a Kasejovice se posádkám podařilo provést nouzové přistání do terénu a letouny byly později rozebrány technickým komandem Luftwaffe a odvezeny. Další dvě "stodesítky" byly na odpis.

U Hartmanic  v okrese Klatovy se zřítila Me 110G-2 W.Nr 420009 posádky Meissl/Metz. Oba letci stroj včas opustili na padáku a později se vrátili k jednotce. Informace zde.

Další "stodesítka" W.Nr. 6417 se zřítila u obce Líšťany západně od Plzně. Informace zde. 

Americké letectvo ztratilo tento den nad naším územím tři Liberátory. Stroj 42-73138 zvaný posádkou "Butch" se zřítil nedaleko Dubče u Nepomuku.Informace zde.

Stroj B-24D výrobního čísla 42-40662 přezdívaný "Black Magic" dopadl na okraji Lhenic.

Třetím Liberátorem, kterému nebylo souzeno vrátit se na domovskou základnu byl B-24H 42-64483 z formace 343.BSq.  Bombardér zasažený  "stodesítkou" od ZG 1 explodoval a jeho trosky dopadly na zasněžená pole a louky mezi obcemi Šlovice a Bukovec. Deset mužů z posádky 2./Lt. Joseph F. MERKLE zahynulo, těla devíti letců byla ihned pohřbena na hřbitově v Bukovci, ale desátý člen posádky byl objeven až po 14 dnech ve větvích stromu. V květnu 1944 informovala německá strana o události Mezinárodní červený kříž v Ženevě a připojila seznam jmen 6 letců. Po osvobození Československa byly americkými úřady pohřbená těla exhumována a převezena na vojenské hřbitovy nebo na přání rodiny do USA. Jediný, kdo explozi bombardéru přežil, byl střelec Sgt. James M. Doolittle. Místní obyvatelé ho našli zraněného visícího na padáku ve větvích stromu, pomohli ho dopravit do vesnice, ale pak již jej převzalo německé vojsko. Zbytek války strávil James M. Doolittle v zajateckém táboře. Zničení stroje 2./Lt. Joseph F. MERKLA bylo připsáno Uffz. Peteru Schötzemu ze 6./ZG 1

Identita letounu a členů jeho posádky byla desítky let nejasná. Bylo známo, že u Bukovce havaroval americký stroj B-24, na spojitost se ztrátou letounu 42-64483 ukazovaly jen nepřímé důkazy. Po skončení války se havárií zabývaly orgány Státní bezpečnosti v souvislosti s tím, že se objevily pověsti o tom, že posádka letounu byla Němci zavražděna. To se neprokázalo a po nástupu komunistů k moci se už nikdo událostí nezabýval. Teprve v devadesátých letech se badatelům podařilo z amerických archivů získat dokumenty, které prokázaly identitu stroje.

 

 

 

 Fotogafie místa havárie pocházejí z let 2008, kdy jsem místo navštívil poprvé spolu s Janem Vladařem a Petrem Hruškou a z r. 2015.

 

Údolí potoka Chuchla, kam dopadla část křídla s motorem Místo, kam dopadla střelecká věž Sperry
   

 

Místo dopadu dalšího motoru Drobné fragmenty motoru
   

 

 

Spodní střelecká věž Sperry

      

 

Fragmenty střelecké věže

   

 

 

               

 

Štít německého polního četnictva nalezený v roce 2008 v místě dopadu. Spojitost s havárií není jistá, ale je možné, že ho ztratil některý z četníků, kteří po dopadu bombardéru strážili prostor havárie.

 

Jižní hrana hřbitova v Bukovci, kam byly do společného hrobu pochovány ostatky deseti členů posádky Lt. Merkla.

 

 Fotografie z odhalení pamětní desky na budově obecního úřadu v Bukovci 1. května 2007

      

 Podrobnější informace o operaci Argument a okolnostech sestřelu tohoto bombardéru lze nalézt v knize K. Fouda,J. Koloucha,V Krátkého a J. Vladaře "Operace Argument" /vydáno 2004/

 

Za pomoc se zmapováním místa a informace o sestřelu děkuji J. Vladařovi a P. Hruškovi.    P. Krejčí 2.2015