Avia C-2   výr. č. 812

 

trup. označení MW-43

 

30. let. pluk, VÚ 5741

 

Cakov u Litovle, okr. Olomouc   17.5.1951

 

 

 

 

 

   

 

 

17. května 1951 se československému vojenskému letectvu nedařilo. Během jediného dne muselo odepsat dva stroje. Ztráta letounu S-199 u Benešova dopadla ještě poměrně dobře. Letoun byl sice  na odpis,  pilot ale po seskoku padákem jen lehce zraněn. Informace ZDE. Posádka stroje C-2, který se zřítil několik kilometrů jižně od Litovle už tolik štěstí neměla. Tragická událost se odehrála krátce po desáté dopoledne. Posádka stroje ve složení pilot- velitel letky Miroslav Michl a mechanik ppor. Miroslav Vysoký prováděla zálet letounu po výměně jednoho z válců motoru. V pracovním prostoru nejprve posádka prověřila parametry motoru, pilot se poté rozhodl fádní let opepřit malou ukázkou svých akrobatických schopností. Ve výšce pod 500 metrů provedl nejprve tři výkruty, otočil letoun o 180° a ve výkrutech pokračoval. Při třetím výkrutu mu letoun díky malé rychlosti "upadl" do vývrtky. Tu již pro malou výšku nestihl vybrat a přetažený letoun narazil do země. K požáru stroje nedošlo, i tak ale posádce nebylo pomoci, oba členové okamžitě zahynuli.

Ve VUA Praha se nachází vyšetřovací protokol, součástí jsou i dvě fotografie vraku a zákres místa nehody. Pomocí fotografií a plánku jsem v roce 2015 poměrně přesně našel místo dopadu stroje. Žádné pozůstatky ve formě úlomků plechů po havárii již na poli nejsou patrné.

 

 

 

Informace čerpány ze spisu z VUA Praha                                                                                                       Pavel Krejčí 1.2016