Consolidated B-24H Liberator

 

41-29424   "Sans Souci"

 

783. Bomb Squadron, 465. Bomb Group, 15.AF

 

Lomy okr. Jindřichův Hradec              24.8.1944

 

 

 Bokorys poskytl J. Černošek- díky Jirko!

 

 

 

   

Místo dopadu 2016

 

 

   

 

 Vrak letounu na poli u Lomů 1944

 

 

 24. srpna 1944 brzy ráno odstartovaly z Itálie tři svazy 15. AF k náletům na cíle ležící na území okupovaného Československa.  Tyto cíle představovala rafinerie David Fanto v Pardubicích, Vacuum Oil Company v Kolíně a letiště v Pardubicích.  Zároveň odstartovaly další bombardéry, které zautočily na cíle v Itálii, Maďarsku a Jugoslávii. Těmto strojům se podařilo odlákat pozornost německých stíhačů  od hlavního svazu. Následkem toho se muselo 41 německých a maďarských stíhačů vrátit na svoje základny a dotankovat palivo. Hlavní svaz mezitím nerušeně pokračoval nad primární cíle a povedlo se mu bez problémů shodit svůj smrtonosný náklad na určeném místě. Do té doby se tedy dařilo vše podle plánu a akce probíhala poměrně nerušeně. Jedinými stroji, které se pokusily o útok na bombardéry, bylo několik strojů Fw 190 z bombardované základny v Pardubicích. Krátce po nasazení zpátečního kurzu ale na stroje zaútočili stíhači, kteří po dotankování paliva odstartovali z Rakouska. Stíhačům od JG 27 se podařilo zaměstnat doprovodné americké Mustangy a toho využily Fw 190 od JG 3 a JG 300 společně s Bf 109 od JG 302 k útoku na bombardéry. V prostoru Jindřichova Hradce došlo k sestřelu tří B-24.

Letoun B-24H 41-29424 pojmenovaný posádkou "Sans Souci" /volně  přeloženo z francouštiny jako "Bezstarostný"/ se ocitl v nesprávný čas na nesprávném místě. Letoun se po vyřazení dvou motorů ocitl mimo svoji pozici v boxu, v blízkosti bombardérů 464.BS. Na letoun zaútočil Uffz. Heinemann se svým Fw 190A-8/R2. Během útoku došlo ke kolizi, při níž Focke-Wulf ztratil část křídla a následně se zřítil do lesa zvaného Pervencl. Info ZDE

Liberator poškozený palbou přišel při srážce o jedno směrové kormidlo a to pro něj znamenalo definitivní konec. Velitel stroje Capt. Thomas Clark vyhodnotil situaci a rozhodl se pro jediné. Bail-Out! Zmáčknutím signalizačního zvonku dal najevo všem členům posádky, včetně těch, kterým nefungoval interkom, že mají okamžitě opustit stroj. Spolu s druhým pilotem 1/Lt Robertem Jonesem drželi letoun co nejdéle v přímém letu, aby umožnili členům své posádky vyskočit na padácích. Na již hořící letoun, dle svědků, ještě zaútočil další německý stíhač. Tím byl pravděpodobně Ofhr. Lothar Sommer  se svou Bf 109G-6. Toho následně ztrestaly Mustangy, které se na scéně konečně objevily. Jeho zasažený stroj dopadl u Kunžaku.Info ZDE. Zasažený Liberátor postupně opustila celá posádka, až na dva střelce /Sgt Robert L. Lewis a Sgt Leonard M. Huastes/.Ti byli buď zasaženi německou palbou, nebo již neměli dost času svůj stroj opustit. Neřízený Liberator narazil do pole asi půl kilometru západně od obce Lomy. Trosky zachvátil požár, a ten dokončil dílo zkázy. Letci, kteří přežili, byli následně zajati a po ošetření skončili v zajateckých táborech. Těla mrtvých střelců pak byla pohřbena v nedalekém Člunku.

Vrak letounu byl později odklizen technickým komandem z Havlíčkova Brodu. Společně s troskami dalších, ten den sestřelených letadel, byly trosky soustředěny na nádraží v Jindřichově Hradci, odkud putovaly do hutí.

 

Fragmenty letadla ze sbírky Muzea Jindřichohradecka /2016/

   

 

   

 

 V dnešní době se na poli v místě dopadu stroje nachazejí jen drobné fragmenty. Většina z nich svědčí o intenzivním požáru, který téměř vše spálil.

   

 

   

 

 

Missing Air Crew Report ke ztrátě B-24H 41-29424

 

 

Hlášení o úmrtí střelců Leonarda Huastese a Roberta Lewise.

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Aktualizace 31.1.2019

Pan Ota Paulík zaslal fotografii části náramku, na kterém je zřetelné jméno Sgt. Leonarda M Huastese, palubního střelce, který nedokázal opustit palubu padajícího bombardéru a zahynul. Velice zajímavý nález! Díky!

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Použité zdroje:

www.vrtulnik.cz

Letecká bitva nad Jindřichohradeckem 24.8.1944- J. Šašek nakl. Svět Křídel 2011

Muzeum Jindřichohradecka

Fold3.com

 

 

 

 

 

Pavel Krejčí 5.2016