Fieseler Fi 156 Storch  W. Nr. - ?

 

pilot- Fw. Hermann Spletzer ?

 

Brná okr. Ústí nad Labem   15.4.1945

 

 

Ilustrační obrázek Fi 156 Storch

 Stejně hekticky,  jak v Brné,  poklidné obci na břehu řeky Labe kdysi 2. světová válka začínala, tak také končila. Během obsazování pohraničí v r. 1938 se zde zřítila " tante" Ju 52. Při havárii narazila do jedné z vilek na břehu a částečně ji zničila. Zahynulo nejméně sedm vojáků /Případ ZDE/. V závěrečných dnech války zde 14.4.1945 došlo ke zřícení letounu Bü 181 noční bitevní a protipancéřové jednotky Straubing / Případ ZDE/ a ač je to neuvěřitelné, hned následující den ve stejných místech se do Labe zřítil také letoun Fi 156.  Podle pamětníků se oběma letadlům staly osudné dráty vysokého napětí, které se dodnes tyčí v údolí řeky a nejsou téměř vidět. Je pravděpodobné, že oba stroje, ve snaze uniknout pozornosti všudypřítomných  spojeneckých  stíhačů využívaly říční koryto a nízkým letem kopírovaly terén. Dráty natažené ve výši asi 30 metrů pak oba jejich piloti přehlédli.

Místo události v r. 2017. Při pozorném pohledu si lze všimnout drátů vysokého napětí nad vodou.

 

 

K havárii  letounu Fi 156 se kromě vzpomínek pamětníků zachovalo několik četnických hlášení.

 

Hlášení z 15. dubna 1945:

 

 "15.4.1945 kolem 19.25 se do Labe u Brné, čtyři kilometry jihovýchodně od Ústí nad Labem zřítil a potopil Fieseler-Storch.Pilot utonul a ještě nebyl nalezen.

Předáno letišti Praha- Ruzyně"

 

K události se pak  vztahuje hlášení četnické stanice obce Vaňov ze dne  29.dubna 1945 o nalezení utonulého pilota:

   

 

Přepis hlášení:

 

Prameny:

Státní oblastní archiv v Litoměřicích, Úřad vládního prezidenta

Archiv města Ústí nad Labem

Za pomoc děkuji p. Martinu Veselému autorovi knihy "Hvězdy nad Krušnohořím /2005/,  Karlu Novákovi ze SLA Most a p. Josefovi Olivovi z Brné.

 

Pavel Krejčí 9.2017