Bücker Bü 181   W.Nr. - ?

 

Nachtschlacht und Panzervernichtungstrupp

Straubing

 

pilot:  Uffz. Eifel

 

Brná okr. Ústí nad Labem   14.4.1945

 

 

 

 

 

K havárii hned dvou letadel Luftwaffe během dvou dní došlo u obce Brná , jižně od Ústí nad Labem. První událost se odehrála 14.4.1945, tehdy došlo k nehodě Bü 181. Hned na druhý den došlo k havárii letounu Fi 156 Storch. V obou případech byla příčina podle pamětníků stejná, nízkoletící stroje zachytily o dráty vysokého napětí. Pilot letounu Bücker měl štěstí, letoun dopadl na břeh a letec nebyl zraněn. V případě "Storchu" ale byl následek fatální. Letoun dopadl do řeky Labe a pilot utonul. /Informace ZDE/. Kromě toho došlo v Brné k havárii i na počátku války, 9.10.1938. Tehdy se zde zřítila Ju 52, která narazila do jednoho z domů na břehu. Zahynulo nejméně sedm vojáků.

K havárii letounu Bü 181 u obce Brná se v archivech zachovalo krátké hlášení:

 

" Kolem 19:50 se u Brné, tři kilometry jihovýchodně od Ústí nad Labem zřítil se svým letadlem Bücker 181 Uffz. Eifel z noční bitevní a protipancéřové jednotky Straubing. Letěl z Drážďan do Prahy- Ruzyně. Je nezraněn. "

 

V těchto místech mělo dle informací od pamětníků dojít k havárii letounu Bü 181.

 

Havárie letounů Bü 181 byly v době 2. sv. války celkem běžné, za pozornost ale stojí, že v tomto případě se nejednalo o normání školní stroj. V případě Nachtschlacht und Panzervernichtungstrupp šlo o skupiny, které vznikly na samém konci války a používaly upravené cvičné stroje, které byly vyzbrojené čtyřmi pancéřovými pěstmi. Posádku tzv "Panzerjagdstaffeln"  tvořili dobrovolníci, většinou instruktoři ze zaniklých výcvikových jednotek.

 

Snímek kabiny upraveného Bückeru. Lanka sloužila pro odpálení všech čtyř Panzefaustů najednou. Na pokyn pilota je odpálil  člen posádky, který seděl na pravé sedačce.

Na snímku je vidět jednoduchý záměrný systém před pilotem a zpětné zrcátko pro lepší přehled o situaci za letounem. Na křídle jsou vidět  lanka vedoucí k Panzefaustům.

 

Prameny:

Státní oblastní archiv v Litoměřicích

Martin Veselý "Hvězdy nad Krušnohořím" 2005

Za pomoc děkuji p. Martinu Veselému autorovi knihy "Hvězdy nad Krušnohořím /2005/,  Karlu Novákovi ze SLA Most a p. Josefovi Olivovi z Brné.

"Schlachtflieger" - serie Luftwaffe Colours Ianallanpublishing.com 2007

Pavel Krejčí 9.2017