Focke Wulf Fw 190    W. Nr. ?

 

1./Erg.KG(J) 

 

Fhj.Ofw. Gerhard Tonn

 

Praha - Vokovice   25.2.1945

 

 

Až překvapivě záhadná zůstává nehoda letounu Fw 190 od plzeňské Erg.KG(J) v Praze-Vokovicích dne 25. února 1945. Při nehodě zahynul příslušník její 1. letky, Fhj.Ofw. Gerhard Tonn, narozený 29. září 1919 v Zirschow na ostrově Usedom. Podle hlášení Pořádkové policie došlo ke zřícení letounu Fw 190 číslo 5151 z neznámých příčin poblíž zahradnické školy („Gärtnereischule“) v Praze-Vokovicích. Německé záznamy výrobní číslo stroje neuvádějí, číslo 5151 zmíněné v hlášení je však evidentně neúplné, popř. s výrobním číslem ani nemusí souviset.

 Původní předpoklad, že se ve Vokovicích podaří snadno narazit na pamětníky této události, vzal během mnohých výprav rychle za své. Jedna žena sice uvedla, že koncem války viděla z okna sloup dýmu po dopadu letadla západně od Vokovic, na místo se však nešla podívat. Další svědek událost zdánlivě potvrdil a dokonce uvedl, že na troskách viděl německé kříže, z popisu místa dopadu však vyplývalo, že se zřejmě jedná o záměnu s Mustangem Capt. Holmese, který se zřítil poblíž Ruzyně dne 16. dubna 1945 po zásahu lehkým flakem. Nikdo z místních navíc neměl povědomí o tom, co mohlo být myšleno onou zahradnickou školou, zmíněnou v hlášení. Dopad do údolí Divoké Šárky však přesto nelze zcela vyloučit, jelikož ve výkazech ztrát Erg.KG(J) je jako místo dopadu uvedeno „Wilde-Scharka bei Prag-Rusin“. Téhož dne došlo shodou okolností ještě k havárii jednoho dalšího Fw 190 od III./KG(J) 6 při nácviku střelby na nedaleké letecké střelnici Svárov a je možné, že případy mohou mít souvislost. Případ Svárov viz ZDE

 

Morgenmeldung k předmětné události   /NA Praha fond UŘP/

 

Najde se někdo, kdo by o události něco věděl, případně měl povědomí o tom, kde byla ve Vokovicích zmiňovaná zahradnická škola?

 

 

 

Jiří Šašek  12.2020