Pe-2R    s.č. 8/0300

 

48.Gardový samostaný průzkumný letecký pluk
 

pilot: gardový poručík  Petr Nikitovoč Rusin +

 letec/pozorovatel: gard. poručík  Anatolij Illarionovič Zvorskij +

 radista/střelec : gardový četař  Petr  Sidorovič Aldoškin

 

Hostěrádky-Rešov okr. Vyškov             27.4.1945

 

Ilustrační snímek Pe-2

 

V pátek 27. dubna 1945 byl při průzkumném letu sestřelen stroj 48. gardového dálkového průzkumného pluku Pe-2R. Pilot a pozorovatel při sestřelu zahynuli, třetí člen posádky, palubní střelec se zachránil na padáku. Jak se později ukázalo, oním střelcem s přesnou muškou byl vlastní stíhač, gardový kapitán Konstantin S. Malcev, příslušník 177.GIAP. Pilot zřejmě zaměnil průzkumného Petljakova za  podobně vypadající Messerschmitt 110. Malcev byl velmi zkušeným pilotem, za války deklaroval devatenáct sestřelených letadel samostatně a jedno ve spolupráci. Vlastní Petljakov byl posledním strojem, který  během bojových operací sestřelil. Z jeho omylu ale nedělala žádná velká věda, o rok později, 15. května 1946  byl tento pilot  za bojové zásluhy dekorován Zlatou hvězdou hrdiny Sovětského svazu.

Mimochodem, takové omyly nebyly vůbec vyjímečné. V důsledku stejné záměny byl jen o měsíc dříve, 25.3. 1945 sestřelen jiný průzkumný Petljakov, ten se stal ale obětí amerických stíhačů 15. AF , letoun dopadl o obce Kožlí na Havlíčkobrodsku.   /Případ uveden ZDE/   A do třetice, dalším sestřeleným strojem sestřeleným Američany byl 22.3.1945 Pe-2, který se zřítil v Hloubětíně. /Bude již brzy zpracováno/

 

 

Srovnání siluety Pe-2 a Me 110

 

                                       

 

Případ omylem sestřelené "Pešky" velmi pravděpodobně koreluje s místem dopadu neznámého letounu na sklonku války u obce Hostěrádky-Rešov. O místo havárie se zajímal již v osmdesátých letech minulého století V. Schildberger. Tomu bylo pamětníky  řečeno, že šlo o dvoumotorový stroj. Na místo dopadu se krátce po události dostavili sovětští vojáci, místo důkladně prohlíželi a snad odváželi i nějaké trosky.

 


A.I. Zvorskij

 

Výkaz ztrát 48.Gardového samostatného průzkumného pluku  se jmény obou  letců.

 

 

Návrh na udělení řádu Vlastenecké války I.st. pro P.N. Rusina - udělen, řád Rudého praporu (posmrtně)

 

 

 

 

V roce 2012 provedli členové Nadace LHS při Muzeu ve Vyškově na místě opětovný průzkum. Byly přitom nalezeny součástky, které potvrzují sovětský původ zříceného stroje.

 

Fragmenty stroje nalezené v r. 2012 jsou vystaveny v Muzeu Nadace LHS Vyškov

 

Veškeré výše uvedené materiály poskytnuty Nadací LHS Vyškov- díky!

 

 

Prostor nad obcí Hostěrádky, kde na sklonku 2. sv. války dopadl sovětský stroj, zřejmě Pe-2R v roce 2023

 

 Drobné fragmenty letounu

 

 

Prameny:

Nadace LHS, Muzeum Vyškov

M.Plavec - Smrtonosná oblaka, Svět Křídel č. 149,  2012

 

Pavel Krejčí 11.2023