Focke Wulf Fw 190F-8   W.Nr. 932142

 

"bílá 31"

 

I./SG 152

 

Ofw. Bruno Schulz

 

Kovalovice okr. Brno-venkov 25.8.1944

 

Ilustrační obrázek Fw 190F

 

 

 

 O letecké bitvě, ve které se dne 25.8.1944 střetli piloti prostějovského Einsatzkommanda s americkými Lightningy a Mustangy jsem na tomto webu již několikrát psal, základní fakta jsou zde:

Dne 25.8.1944 zaútočil mohutný svaz amerických bombardérů na průmyslové a vojenské  cíle na Moravě.  Akce se zůčastnilo 314 bombardérů B-17 a B-24 5. a 304. Bomber Wingu. Stíhací doprovod činilo 110 letounů P-51 a P-38. Svaz bombardoval cíle v Brně a okolí. Další svaz čítající 71 strojů B-24 napadl letiště v Prostějově. Luftwaffe vyčerpaná souboji z předchozího dne se nezmohla k vážnější protiakci. Přímo nad Moravou se Američanům pokusily postavit Focke-Wulfy  od jednotky SG 152, která v té době sídlila v Prostějově. Letouny pilotované převážně instruktory od této operačně výcvikové bitevní jednotky byly Američany doslova smeteny z oblohy. Velkou roli hrálo i to, že německé letouny nestačily před soubojem nabrat potřebnou výšku. Mustangy a Lightningy měly tedy od začátku velkou výhodu a mohly si své cíle vybírat s převahou rychlosti. Boje probíhaly hlavně v okolí Prostějova, pronásledování a následné dopady německých letadel byly ale zaznamenány na daleko větším území. Celkem toho dne jednotka SG 152 ztratila jedenáct letadel /podle jiných zdrojů třináct/, o daší dvě přišla IV. (Sturm) /JG 3. Velké množství letadel bylo zničeno přímo na zemi na zasažených letištích v Brně a Prostějově. O události vyčerpávajícím způsobem pojednává diplomová práce p. Martina Vlčka z FF Masarykovy Univerzity Brno- odkaz ZDE.

 

Zatím zpracované sestřely dne 25.8.1944:

FW 190F-8 Obědné ZDE

Fw 190F-8  SlatiniceZDE

Fw 190A-6 Bedihošť ZDE

 

Dalším z letců, kteří se toho dne snažil postavit americké přesile byl šestadvacetiletý Ofw. Bruno Schulz. Poté, co se na  Focke Wulfy startující z Prostějova  zhora s převahou výšky a rychlosti  snesli američtí stíhači,  i jemu začal boj o holý život. Očití svědkové viděli jeho stroj v přízemní výšce  východně od Brna, jak se na plný plyn utaženými zatáčkami snaží setřást čtyři americké Mustangy. Ofw. Schulz přeletěl východním směrem těsně nad obcí Holubice a nad Starou Poštou prudce zatočil o devadesát stupňů doleva směrem  na Kovalovice. Mustangy na jeho stroj útočily zleva i zprava, v té době již jeho Focke Wulf inkasoval řadu zásahů. Pilot si zřejmě uvědomoval bezvýchodnost své situace a v prostoru zvaném Žleby odhodil překryt kabiny. Pamětníci později uváděli, že viděli jak se ze zasaženého stroje palbou oddělují části konstrukce. Střelba Mustangů neustávala, dva zemědělci, kteří u Kovalovic zrovna pracovali na svých polích jí byli zasaženi. Stanislav Filip byl zraněn těžce, Vincenc Blahák lehce. Feldwebel Schulz se v těch chvílích rozhodl k poslednímu zoufalému činu, pokusil se zachránit výskokem z letadla. Pro malou výšku ale neměl žádnou šanci. Dopadl se stále složeným padákem na zem asi 200 m východně od Kovalovic, v místě zvaném Lomy. Neřízený Focke Wulf dopadl o několik vteřin později  v místě zvaném Pastviska.  Stroj po nárazu vybuchl a trosky pohltil následný požár.

Četnické hlášení k události uvádí: "Dne 25.8.1944 v 11:30 hodin byla během leteckého boje nad obcí Kovalovice sestřelena nepřátelskými letadly jedna německá stíhačka. Zřítila se sedm set metrů východně od Kovalovic. Pilot Feldwebel Bruno Schulz , služební průkaz č. 40 -Lamberg , byl nalezen asi dvě stě metrů východně od Kovalovic..."

Ofw. Schulz se narodil 27.4.1918. Je pochován na německém vojenském hřbitově v Brně, blok 79B, řada 15, hrob 749.

 

Ofw. Bruno Schulz, který 25.8.1944 zahynul v souboji s americkými Mustangy.

 

Ačkoliv letoun ostřelovalo několik amerických letadel v těsném sledu, obecně je tento sestřel připisován Jamesi  L. Brooksovi, 307 SQ, 31. Fighter Group. Tento pilot toho dne deklaroval dva sestřely, tím druhým byl Fw 190, který se zřítil u obce Senorady na Třebíčsku. 1/Lt. "Jim" Brooks toho dne sedlal "svého"  P-51D Mustang serialu 44-13382 (MX-I).

 

Lt. James L. Brooks pózuje na svém Mustangu P-51D 44-13382.

 

Na místě události v r. 2021

 Pohled od Kovalovic směrem na Pastviska. Šipkou označeno místo, kde dopadl stroj Ofw. Schulze

 

Místo kde stroj dopadl je dnes osázeno mladými stromy. Uprostřed snímku obec Kovalovice, vzadu Viničné Šumice.

 

 

Prohlubeň v sadu, místo dopadu.

 

 

   

Drobné fragmenty z Fw 190F-8 Ofw. Bruno Schulze

 

 

                

Poblíž místa dopadu byla obcí Kovalovice umístěna hezky zpracovaná informační tabule, kde se lze dočíst základní fakta o události.

 

Prameny:

J. Šašek: "Zapomenuté letecké bitvy" - Svět Křídel 2016

J. Rajlich: Mustangy nad Protektorátem - MBI 1997

diplomová práce p. Martina Vlčka z FF Masarykovy Univerzity Brno

Kovalovický zpravodaj 4/2011

 

Pavel Krejčí 9.2021