North American P-51D-5-NA  44-13783

 

"Rovin´Rhoda/4-Bolts"  C5-M

 

364. Fighter Squadron, 357.FG, 8.AF

 

1st Lt. Irving E. Snedeker

 

Rudná okr. Praha-západ  17.4.1945

 

 

 P-51D 44-13783 "4-Bolts/Rovin´Rhoda/, stroj, který byl sestřelen 17. dubna 1945 nad letištěm Ruzyně. 

 

 

4-Bolts v Anglii na letišti v Leistonu, kde sídlily všechny tři operační squadrony 357.FG / 362., 363., 364.FS/

 

 Hezký snímek letiště Leiston s prostorem  rozmístění jednotlivých squadron 357. Fighter Group

 

Znak 364. Fighter Squadron

 

Dne 17. dubna 1945 pokračovalo stíhací letectvo 8. AF v "práci", kterou započalo předchozího dne - byly to útoky proti základnám Luftwaffe ale i dalším cílům na zemi.  Akcí typu "Ramrod" byla  v odpoledních hodinách pověřena i 357. Fighter Group z britského Leistonu. Pozdě odpoledne se stroje její 364. squadrony objevily nad letištěm Praha - Ruzyně. Během jejího útoku byl nad letištní plochou zasažen stroj Lt. Snedekera. Vedoucí druhé dvojice, Lt. Osborn Howes později popsal, že naposledy spatřil Lt. Snedekera při náletu do útoku, když letěl po jeho pravici. Ještě v polovině letiště zaregistroval, jak  střely z letounu Lt. Snedekera čeří letištní plochu. Pak ho už neviděl.

Obsluha německého flaku na letišti Ruzyně se onoho 17. dubna  činila, a na svůj žold si ten den vydělala. Od rána  měla na svědomí už nejméně čtyři  Mustangy / Lt. Duane O Hague - Tuchlovice- ZDE, Lt. Robert W. Muller - Hostivice - ZDE, Lt. Allen A. Rosenblum - Ruzyně-ZDE, Lt. James C. Monahan - Jesenice/ . Lt . Snedeker se měl stát pátým. Během nízkého letu byl zasažen dvacetimilimetrovou střelou flaku do vrtule. Dle jeho pozdější výpovědi střela vrtuli doslova utrhla. To si lze u ráže 20 mm těžko představit, spíše se  zdá, že k destrukci vrtule došlo až samotnými vibracemi poté, co byl jeden z listů  poškozen. Pilot využil přebytku rychlosti, letoun natáhl do výšky a klouzavým letem se vzdaloval směrem od letiště. Bez tahu motoru se samozřejmě nedá doletět příliš daleko. Lt. Snedeker dotáhl svého Mustanga na pole u Chrášťan, zhruba pět kilometrů  od letiště  a tvrdě s ním praštil o zem. Náraz byl dle vzpomínek pilota tak prudký, že se letoun za kabinou rozrhnul. Lt. Snedeker  se nicméně z vraku dostal nezraněn. Z bezpečné vzdálenosti pak  se zapálenou cigaretou už jen sledoval své kolegy, kteří v dáli nasadili kurz na západ a směřovali zpět na základnu. K nouzovému přistání (pro které byl v tomto případě spíš vhodný anglický termín  "crashlanding"), došlo u kóty Růžová v  katastru obce Rudná. Lt. Snedeker ve svých vzpomínkách uvedl, že byl zajat a převezen na letiště Ruzyně, kde se stal na nějakou dobu nedobrovolným, nicméně trpěným  hostem. Piloti proudových strojů Schwalbe se k němu údajně chovali přátelsky, došlo i na karty a nějakou tu skleničku alkoholu. Potom byl převezen dle svých slov "do vězení v Praze"- zřejmě tedy do ruzyňské věznice. Poslední dny války v Evropě strávil během Pražského povstání opět na letišti v Ruzyni, kdy byl zařazen do evakuačního konvoje. S tím se  zakrátko dostal na západ k americké armádě. 

 

 

 

 

 

 

 

Lt. Snedeker zemřel poměrně mlád, ve věku 47 let,  v r. 1969

 

 

 Model letounu Lt. Snedekera si lze postavit v měřítku 1/48 ze stavebnice od firmy Eduard. "Rovin´ Rhoda" je jednou z šesti obtiskových variant edice P-51D-5 Chattanooga Choo Choo.

 Prameny:

-MACR-13928- Fold3

-www.americanairmuseum.com

-Průvodce "Pod palbou Hloubkařů", Filip Vojtášek Academia 2019

 

Pavel Krejčí 10.2022